botovin-logo

לייעוץ ראשוני ללא עלות חייגו: 072-3902045

פניה מהירה

072-3902045

עץ רב שכבתי

עץ רב שכבתי הנו חומר גלם חזק ביותר ונוח במיוחד לעיצוב ולבניה, אשר מורכב מארבעה לוחות עץ טבעיים לפחות, המודבקים זה לזה בטכניקה ייחודית. הביקוש לעץ רב שכבתי עצום והולך ועולה משנה לשנה, הודות לחוזקו ולשימושיות הרבה שלו. לוחות עץ רב שכבתיים משמים, בין היתר, לבניית מבנים (בניה קלה), רצפות פרקט, דקים למרחב החיצוני, גגות עץ, חיפויי עץ לבתים ורהיטים.
גלו כל מה שחשוב לדעת על עץ רב שכבתי – בעמוד שלפניכם.  

מאפייניו ויתרונותיו של העץ הרב שכבתי

המונח ‘עץ רב שכבתי’, מתייחס בעיקר לשיטת ההדבקה של לוחות העץ הגולמיים זה לזה, ולמספרם העומד על ארבע שכבות ומעלה, בשונה מעצים תלת או דו שכבתי, אשר כוללים שניים או שלושה לוחות בלבד. עם זאת, גם לעץ הרב שכבתי מאפיינים רווחים:  

 • אזורי גידול: ארצות צפון אירופה, ובעיקר בגרמניה, בפינלנד ובשוודיה.
 • תנאים אופטימליים בגידול: באקלימן של ארצות צפון אירופה תתרחש הצמיחה המהירה ביותר.
 • נראות: גוון לבן-צהבהב, ללא עיניים בולטות.
 • צפיפות: כ-410 ק”ג לקוב (קל הרבה יותר מאשר בטון, ברזל או פלדה).
 • חוזק ועמידות: חזק ועמיד מאוד, יותר מאשר עץ טבעי מלא, אינו מתכווץ, עמיד בפני ריקבון ואש בזכות טיפולים שעובר, הודות לגמישותו נחשב לבטיחותי יותר בפני רעידות אדמה ביחס לחומרי גלם אחרים, עומד בתקנים האירופאיים המחמירים ביותר לבניה.
 • נוחות בעיצוב ובעבודה: נוח מאוד לעיצוב.
 • ניתן להתאים לכל אורך נדרש:  ניתן להשגה בצורת לוחות ארוכים במיוחד (15 מטרים), ובאורכים נוספים, בהתאמה לצרכי הלקוח.
 • נפוץ: עץ רב שכבתי הנו מוצר בניה מבוקש ופופולארי ביותר.  

שימושים נפוצים לעץ רב שכבתי

עץ רב שכבתי נפוץ בתחום הבנייה הקלה, לרבות בנייתם של מבנים ובתים שלמים, רצפות פרקט, גגות עץ וחיפויים, כמו גם פרגולות, וזאת הודות לעמידותו הרבה, ולחוזקו.
לצד החוזק המרשים של העץ הרב שכבתי, שנסדק פחות מאשר עץ מלא, ולו משקל נמוך בהרבה ביחס לחומרי בניה אחרים, הוא גם קל לכיפוף ולעיצוב.
לכן, נוח להשתמש בעץ רב שכבתי גם לחיפוי קירות, בפרט במקרים בהם יש צורך להתאים את תצורת החיפוי לצורתו של הבית, והוא גם משמש לבניית רהיטים שונים.

תהליך הכנת עץ רב שכבתי

תהליך הכנת העץ הרב שכבתי הנו מורכב, מצריך ציוד ומיכון מתקדם, וכולל מספר שלבים:

 • ייבוש: בשלב המקדים, עוברים העצים המיועדים לייצור לוחות רב שכבתיים תהליך ייבוש, על מנת למנוע סדקים בהמשך ולשמור על אחידות מרבית במוצר המוגמר.
 • פינגר ג’וינט – חיבור בין הלוחות: בשלב זה מייצרים בעץ מחברי זכר-נקבה, המכונים בשפה המקצועית ‘פינגר ג’וינטס’.
 • הדבקה: בשלב זה מיישמים דבקים ייעודיים מפוליאוריתן על גבי אזורי החיבור בין הלוחות, ומכניסים כל אחת מהקורות למכבש מיוחד, שמחזיק אותן בצמידות זו לזו, עד לייבוש מלא.
 • הקצעה: שלב ההקצעה כולל הסרת שאריות דבקים, שיוף יסודי, ליטוש והחלקה עד לגימור מושלם.
 • אריזה: בשלב האחרון נארזות קורות העץ הרב שכבתי באופן שיקל על שינוען ואחסנתן.

כמה עולה עץ רב שכבתי

ישנם מספר גורמים אשר משפיעים על מחירו של העץ הרב-שכבתי. בראש ובראשונה, ראוי לציין שסוג העץ ממנו יורכבו הלוחות ישפיע על עלותן, כשבמרבית המקרים מדובר בחומר גלם של עץ אורן, אך קיימים גם סוגי עץ לבנים יקרים יותר. בנוסף, יודגש כי לוחות עץ רב שכבתי נחשבים לזולים יותר מאשר עץ מלא או גושני, ומאפשרים ליהנות מהיוקרה של בניה קלה וטבעית, בעלות נמוכה יחסית לסוגי עצים אחרים. לבסוף, מובן שהשימוש שייעשה בעץ גם ישפיע על עלותו, כשיצירה של קשתות, לדוגמא, תהיה יקרה יותר מאשר קורות ישרות.

לייעוץ ראשוני ללא עלות

חייג 072-3902045 או מלא את הטופס!

  פרויקטים אחרונים

  פרויקטים נוספים
  בונה או משפץ? לייעוץ ראשוני ללא עלות לחץ כאן!