botovin-logo

לייעוץ ראשוני ללא עלות חייגו: 072-3902045

פניה מהירה

072-3902045
מדרגות עץ

מדרגות עץ

מדרגות מעץ לבית מהוות את אחד האלמנטים המרשימים שנוכל להוסיף לבית שלנו. זהו בעצם הרהיט הראשון שאחנו מכניסים לבית ובדרך כלל בגלל מיקום המדרגות בחלל הציבורי זה בולט ומהווה רהיט עיצובי .מדובר במרכיב חשוב בעיצוב הבית שמעבר ליופיו משמש אותנו ביום-יום באופן קבוע. מדרגות עץ עשויות בדרך כלל מעץ אלון אך אצלנו יש אפשרות למדרגות בהזמנה אישית גם מאגוז אמריקאי, בוק, ומהגוני ספלי. העץ עובר תהליך של שיוף וצביעה בתנור של לכה פולארטנית על בסיס מים עם מקדם החלקה שמתאימה למדרגות. על תהליך זה חוזרים בשלוש שכבות כדי  לקבל הגנה מקסימלית. מדרגת עץ מגיעה בעובי של 4 ס”מ ולכן כאשר מתכננים להתקין מדרגות עץ יש לתכנן מראש את ריצוף המדרגות בקרמיקה כך שיתאימו בגובה לתוספת של העץ.

 

במקרים אחרים של שיפוץ בית ישן ניתן להתאים את הפתרון עם מדרגה בעובי 2 ס”מ (בגלל בעיית הגובה שנוצרת בהדבקה כי זה לא תוכנן מראש) עם צוקל קדמי שמייצר נראות של 4 ס”מ. חשוב להבין שבמקרה כזה יש צורך בדרך כלל בחיתוך האף מים של המדרגות הישנות מקדימה ומהצד והסתרם על מנת להעלים לחלוטין את המדרגות הישנות ולקבל מראה זהה לחלוטין למדרגות חדשות. בעיה נוספת במקרה של שיפוץ מדרגות ישנות היא הרום הקדמי שצריך לצפות בקרמיקה לבנה, גבס או שאפילו בעץ אם מעוניינים גם ברום קדמי מעץ.

 

אופציה נוספת במקרה של שיפוץ בית ישן היא התקנת פרקט קוויק סטפ עם הפתרון הייחודי של צוקל קדמי מותאם לפרקט. פתרון זה לא תמיד ישים ולכן יש צורך בהתאמה אישית בכל מקרה לגופו.
טימברס עוסקת בתחום ייבוא העצים ובניית מדרגות עץ לבית משנת 1949 – ניסיון רב שנים, מבחר מגוון בסוגי עצים וטיב החומרים הם המפתח לבניית מדרגות עץ איכותיות ועמידות שילוו אתכם במשך שנים רבות.

__________
חייגו 072-3902045 או שלחו פנייה והמומחים שלנו יעמדו לרשותכם משלב הייעוץ ועד לשלב הבנייה!

 

הצצה קטנה - גלריית התמונות שלנו

לייעוץ ראשוני ללא עלות

חייג 072-3902045 או מלא את הטופס!

  • למה לבחור במדרגות מעץ
  • סגנונות נפוצים של מדרגות מעץ
  • איך בוחרים מדרגות מעץ לבית?
  • הפרמטרים המשפיעים על מחירן של מדרגות עץ
  • שיפוץ מדרגות בבית ישן

  מדרגות מהוות, כמובן, צורך פרקטי בבית במעבר ממפלס למפלס או בין קומות שונות, אך בעצם הן הרבה יותר מזה.
  במרבית המקרים, מדרגות פנימיות נצפות ממקומות רבים בבית, ולכן משפיעות מאוד על עיצובו.
  מעבר לכך, כמו לכל רכיב אחר בבית, גם למדרגות תפקידים שונים, הנוגעים למידת הנוחות והבידוד בחלל.
  מבחינות אלו ורבות נוספות, מדרגות מעץ מהוות בחירה חכמה ואלגנטית, שתיתן לכם יתרונות רבים, אותם לא תוכלו לקבל מגרם מדרגות סטנדרטי:

  • מדרגות עץ אלון אירופאי: מדרגות מעץ בכלל, ומעץ אלון אירופאי בפרט, מוסיפות שיק של חו”ל ואלגנטיות, שמזכירים ווילות ובתים באירופה ובאזורים הכפריים ופרברי ארה”ב!
  • הרהיט הראשון כשנכנסים לבית: בשונה ממדרגות סטנדרטיות ונטולות כל אמירה עיצובית, מדרגות מעץ מתפקדות כרהיט של ממש, ויוצרות אווירה מטופחת ומושקעת כבר מהרגע הראשון שנכנסים לבית.
  • משדרג כל חלל: עץ הוא חומר גלם איכותי ואצילי, ועם זאת גם ניטרלי, אשר משתלב נהדר עם כל סגנון עיצובי, ומשדרג כל חלל בו ייבנו המדרגות.
  • מוסיף חום ויוקרתיות לבית: מדרגות מעץ הן אלמנט שמוסיף המון חמימות כפרית לבית, ובה בעת תורם ללוק יוקרתי, אקסקלוסיבי ומרשים מאין כמותו.
  • מבודד מבחינה תרמית: לא כולם מודעים לכך, שמדרגות מעץ, שהוא חומר מבודד מבחינה תרמית, תורמות משמעותית לבידוד בבית, באופן שמפחית את חדירת הקור מבחוץ, מקומה אחרת ומהקרקע בחורף, ושומר על קרירות נעימה בקיץ.
  • בטיחות ונפילות: בכל האמור לילדים, אבל לא רק בשבילם, ליפול על מדרגות עץ זה מכאיב ופוצע הרבה פחות מאשר על ריצוף רגיל.
   העץ הוא חומר גלם גמיש ורך ביחס לסוגי ריצוף אחרים, ולכן גם פוצע פחות ובטיחותי יותר.
  • תחושת עץ נעימה למגע: אין כמו לדרוך על מדרגות מעץ!
   נעים לדרוך וללכת עליהן, הרבה יותר מאשר על מדרגות מרוצפות רגילות, ולמעשה – נוח מאוד אפילו לשבת על גביהן.

  בחירת סגנונו של גרם מדרגות מעץ מושפע הן מהשפה העיצובית השלטת בבית והן מגורמים נוספים, כמו אילוצים ארכיטקטוניים, מידת המרחב העומד לרשותכם והקומפוזיציה הנוצרת בחלל עם שילובן.
  לפניכם סגנונות נפוצים ומבוקשים של מדרגות מעץ:

  • מדרגות עץ רגילות: הכוונה למדרגות הבנויות בקוו אלכסוני ישר, בגרם אחד המחבר בין קומה לקומה או בין מפלסים, או בשני מהלכים, שמישור אופקי המכונה “פודסט” מחבר ביניהם.
   חסרונן של מדרגות רגילות טמון בכך שהן תופסות מרחב רב יחסית לסגנונות אחרים, ויתרונן הוא שהן נוחות מאוד לשימוש.
  • מדרגות ספירלה: מדרגות הבנויות במבנה מעוגל, שמתפתל וכרוך סביב עמוד מרכזי, העובר מהרצפה לתקרה. מדרגות בסגנון זה  מהוות פתרון אולטימטיבי בבתים בהם שטח החלל מצומצם, היות והן תופסות מרחב מועט ומינימלי.
  • מדרגות מרחפות: סגנון ייחודי זה של מדרגות שונה מאחרים בכך שהגרם כולו אינו נתמך ברצפה או בתקרה, אלא שכל מדרגה מחוברת לקיר בפני עצמה, באופן עצמאי ונפרד. מדובר בסגנון מדרגות חסכוני במיוחד מבחינת המרחב שהוא תופס, אשר מקנה לבית כולו מראה מתקדם, חדשני ומרהיב ביופיו, מה שהופך אותו לאופציה מועדפת על אדריכלים ומעצבי פנים.

  סוגי מדרגות עץ

  נוסף על סגנון המבנה של גרם המדרגות שלכם, עליכם גם לבחור את סוג מדרגות העץ הנכון, שקולע הן לטעמכם האישי, והן לצרכים הפרקטיים שלכם ולמסגרת התקציב שברשותכם.
  ישנם מספר סוגים עיקריים של מדרגות עץ:

  • מדרגות מעץ: כשמדברים על מדרגות מעץ, הכוונה לגרם שבו הן המבנה והן המדרך עשויים מעץ.
   ניתן לבחור בין מדרגות מעץ פתוחות, בהן המרווח בין מדרך אחד למשנהו פתוח, מה שמרווח את הנראות בחלל, לבין בניה מלאה, בה גם המרווחים בין המדרכים מחופים עץ.
   בכל הנוגע למעקה, קיימת אפשרות למעקה עץ תואם או למעקות מחומרים אחרים, כמו מתכת וזכוכית.
   מדרגות מעץ עשויות להיות בעלות מראה קליל יותר ביחס למדרגות שרק מחופות בעץ, בחלק מהמקרים, ובעיקר כאשר החיפוי מיושם על גבי מבנה בבנייה קונבנציונאלית, מלבנים או בטון.
   מובן, שהאפשרות לבנות מדרגות מעץ תלויה גם באילוצים הנדסיים שונים אותם יש לקחת בחשבון, הקשורים, בין היתר, לסוג הבניה בבית כולו.
  • חיפוי עץ למדרגות: חיפוי עץ למדרגות הנו למעשה מדרכים מעץ, אשר מיושמים על גבי רצפת המדרגות. מדרכי עץ מוסיפים לאווירה ולעיצוב הבית, והנם נעימים יותר למגע מאשר מדרגות בריצוף רגיל. אמנם מדרכי עץ לא תמיד יוצרים את האפקט המרהיב שיש למדרגות הבנויות מעץ במלואן, אך הם מהווים פתרון מצוין במצבים בהם קיים גרם מדרגות בנוי, ורוצים לשדרג אותו מבחינה עיצובית.
  • מדרגות עץ בשילוב מתכת: אחד השילובים המוצלחים והפופולרים של מדרגות עץ ומתכת. את המתכות השונות ניתן לשלב במעקות, מאחזי ידיים, ועיטורים שונים על גרם המדרגות.
  • מדרגות עץ בשילוב זכוכית: מדרגות עץ בשילוב זכוכית מעניקות מרחב לכל חלל. שילוב של זכוכית ועץ למדרגות פנים נפוץ בבתים פרטיים, משרדים, עסקים, לובי של בתי מלון ועוד.

  בחירת מדרגות מעץ לבית באופן מושכל, תוך מודעות למכלול הגורמים המשפיעים על התוצאה הסופית, תלווה אתכם בביתכם לאורך שנים רבות, ועל כן אין להקל בה ראש.
  לפניכם עיקר הגורמים אותם מומלץ לקחת בחשבון כשבוחרים מדרגות מעץ לבית:

  • בטיחות: ישנם מספר עקרונות עליהם יש להקפיד על מנת להבטיח את בטיחותן של מדרגות העץ שלכם.
   ראשית, על מדרגות העץ להיות תקניות, כשהגובה התקין לשתי מדרגות ומדרך נע בין 61 ל- 63 סנטימטרים.
   שנית, במידה ומדובר במדרגות מרחפות, יש לוודא שקיימת תשתית תמיכה מפלדה, על מנת לשאת בעומס המשקל באופן בטיחותי.
   ישנם תקנים רבים נוספים, ועל מנת להבטיח עמידה מלאה בהם, חשוב לבנות את המדרגות בעזרתו של איש מקצוע מנוסה ואמין.
  • חומרי גלם: חשוב לבחור בעץ מאסיבי ובעל דרגת קושי גבוהה יחסית, כמו אלון אירופאי, טיק, דובדבן או אגוז אפריקאי, על מנת להבטיח עמידות מקסימלית בעומסי משקל ותחת שחיקה לאורך שנים רבות. עוד מומלץ שלא להתפשר על עץ חשוף, ולהקפיד על חומר גלם שעבר את כל הטיפולים הדרושים והגימור הראוי, על מנת לשמר את מראהו וחוזקו לאורך זמן.
  • סגנון עיצוב: גרם מדרגות מעץ כשלעצמו הוא בחירה עיצובית נבונה, שמוסיפה יוקרה אקסקלוסיבית וחמימות כפרית לחלל הבית. מעבר לכך, במידה וחידושים עיצוביים מושכים אתכם, תוכלו לשדרג את מדרגות העץ על ידי בחירה בסגנון של מדרגות מרחפות, שנחשב לחדשני ופופולארי בקרב מעצבים עכשוויים, או לשלב מעקה מחומרים אחרים, המחמיאים לעץ, כדוגמת זכוכית ומתכת.
  • התקנה נכונה: התקנה נכונה של מדרגות מעץ חייבת להיעשות על ידי בעל מקצוע מיומן שמחזיק בידע ובניסיון הדרושים לשם כך. בעל מקצוע אחראי ואמין יבצע לפני ההתקנה מדידות מדויקות, ויכין תכנון אדריכלי מפורט מבעוד מועד, לפני שיחתוך ולו קורת עץ אחת.
  • תחזוקת מדרגות עץ: לכל סוג עץ בו תבחרו למדרגות, התחזוקה הנחוצה לו, ולכן רצוי לברר על כך מול הספק, ולוודא שאתם ערוכים לתחזק את גרם המדרגות שלכם כראוי, על מנת לשמור על מצבו החדש לאורך זמן.  עם זאת, ניתן לומר באופן כללי שבכל סוגי מדרגות העץ מומלץ להימנע משטיפה במים, ולנקותן באמצעות סמרטוט לח בלבד וחומרי ניקוי עדינים המיועדים לכך. עוד ראוי לציין שמדרגות מעץ המצופה בלכה אפוקסית אינן דורשות במרבית המקרים טיפול מעבר לניקוי עדין, ואילו עץ שאינו מצופה, עשוי להצריך טיפולים תקופתיים בתדירות של פעם או פעמיים בשנה, הכוללים מריחה של שמנים ייעודיים ומדי כשבע שנים – גם שיוף כללי וצביעה או שימון מחודש.

  מחיריהם של גרמי מדרגות מעץ משתנים מפרויקט לפרויקט, היות והם מושפעים מפרמטרים רבים המבדילים ביניהם.
  לפניכם עיקר הפרמטרים שישפיעו על מחירו של גרם המדרגות שלכם:

  • כמות העץ הנדרשת: גרם מדרגות מעץ לא חייב תמיד להיות יקר יותר ממדרגות בריצוף סטנדרטי.
   יחד עם זאת, העץ הנו חומר גלם איכותי, ומחירו – בהתאם, ולכן הכמות הנדרשת משפיעה רבות על העלות הסופית.
   ככלל ניתן לומר שמדרגות מעץ יקרות יותר מאשר מדרגות מחופות בעץ, היות וכמות חומר הגלם למדרכים מצומצמת בהרבה ביחס לזו הנדרשת להקמת המבנה כולו.
   באותו האופן, גם גובה הקומה וכמות המדרגות ישפיעו ישירות על המחיר.
  • צורת המדרגות: ככל שעיצובו של גרם המדרגות יהיה מורכב יותר, כך עלותו תהיה גבוהה יותר. גרם מדרגות ספירלי או מרחף יהיה, לפיכך, יקר יותר מאשר מדרגות סטנדרטיות שבנויות בקוו אלכסוני ישר.
  • כמות הפודסטים בכל קומה: הפודסט, אותו מישור אופקי שמחבר בין חלקים שונים בגרם המדרגות, מצריך חומר גלם רב יחסית, וכן מיומנות והשקעה בתכנון ובביצוע מדויק, ולכן כמות הפודסטים שכלולה בבניה תשפיע על העלות.
  • סוג העץ: מטבע הדברים, סוגי עץ שונים מגיעים במחירים אחרים, וככל שחומר הגלם איכותי יותר, גם עלותו תהיה בהתאם. אף על פי כן, מומלץ שלא להתפשר על איכותו של העץ ממנו תבנו את גרם המדרגות שלכם, כי זה הגורם החשוב ביותר שיבטיח את הנאתכם מהמדרגות לאורך שנים תוך שמירה על חוזקם ונראותם האסתטית.

  במקרים אחרים של שיפוץ בית ישן ניתן להתאים את הפתרון עם מדרגה בעובי 2 ס”מ (בגלל בעיית הגובה שנוצרת בהדבקה כי זה לא תוכנן מראש) עם צוקל קדמי שמייצר נראות של 4 ס”מ. חשוב להבין שבמקרה כזה יש צורך בדרך כלל בחיתוך האף מים של המדרגות הישנות מקדימה ומהצד והסתרם על מנת להעלים לחלוטין את המדרגות הישנות ולקבל מראה זהה לחלוטין למדרגות חדשות. בעיה נוספת במקרה של שיפוץ מדרגות ישנות היא הרום הקדמי שצריך לצפות בקרמיקה לבנה, גבס או שאפילו בעץ אם מעוניינים גם ברום קדמי מעץ.

  אופציה נוספת במקרה של שיפוץ בית ישן היא התקנת פרקט קוויק סטפ עם הפתרון הייחודי של צוקל קדמי מותאם לפרקט. פתרון זה לא תמיד ישים ולכן יש צורך בהתאמה אישית בכל מקרה לגופו.
  טימברס עוסקת בתחום ייבוא העצים ובניית מדרגות עץ לבית משנת 1949 – ניסיון רב שנים, מבחר מגוון בסוגי עצים וטיב החומרים הם המפתח לבניית מדרגות עץ איכותיות ועמידות שילוו אתכם במשך שנים רבות.

  מגזין טימברס

  מאמרים נוספים
  בונה או משפץ? לייעוץ ראשוני ללא עלות לחץ כאן!